Przetwarzanie i przechowywanie danych to istota pracy działu IT. Obecnie dostępna jest niesłychanie szeroka gama produktów do przechowywania danych. Ilość rozwiązań jest tak duża że potrzebna jest gruntowna wiedza aby dobrać produkt do aktualnych (i przyszłych) potrzeb.
Macierze Dyskowe
Podstawowym i najczęściej spotykany w środowisku datacenter elementem storage będzie macierz dyskowa blokowa lub unified.
– Rozwiazanie Blokowe stosujemy wówczas gdy zależy nam na szybkości i niezawodności dostępu. Najczęściej używamy tu dedykowanych sieci SAN i dostępy nadajemy dla poszczególnych hostów do poszczególnych wolumenów danych. Przykładowymi rozwiązaniami tego typu w naszej ofercie są macierze firmy Fujitsu (DX200 S5) lub firmy DELL (PowerVault ME4)
– Rozwiązanie Unified stosujemy wtedy gdy oprócz dostępu blokowego potrzebujemy także składować bezpośrednio na macierzy pliki i dostawać się do nich bez pośrednictwa serwera jednocześnie wykorzystując wszystkie zalety macierzy takie jak wysoka niezawodnoć, podtrzymanie w przypadku awarii, replikacje itp. Przykładowymi rozwiązaniami tego typu w naszej ofercie są macierze firmy DELLEMC (UNITY) lub firmy Fujitsu (DX200 S5)
Niezależnie od sposobu dostępu macierze dzielą się także ze względu na zastosowane w nich dyski twarde na
– Macierze All-Flash (np. DELLEMC Unity XT-F, Fujitsu AETERNUS AF S3, Netapp AFF) – są to macierze zoptymalizowane do używania tylko dysków SSD lub NVMe, ekstremalnie szybkie i wysoko dostępne serwujące najczęściej dane dla najbadziej wymagających systemów bazodanowych
– Macierze Hybrydowe (np. DELLEMC Unity XT, Fujitsu AETERNUS DX S5, Netapp FAS_ – są to macierze uniwersalne pozwalające na używanie doswolnych typów dysków, dodatkowo często posiadają funkcje autotieringu który pozwala na optymalne wykorzystanie wydajności danych typów dysków
Serwery NAS
Serwery NAS czy też macierze NAS Stosujemy najczęściej w sytuacji gdy niezbędny jest dostęp do plików składowanych na macierzy bez pośrednictwa serwera plików. Rolę takiego serwer przejmują wówczas kontrolere macierzy. Oczywistą zaletą jest to że taki „serwer” z automatu jest wysoko dostępny gdyż w przypadku awarii jednego z kontrolerów drugi przejmie jego funkcje, dodatkowo jesteśmy w stanie serwować z takiej macierzy pliki przy pomocy różnych protokołów plikowych np. CIFS oraz NFS.
Półki JBOD
W przypadku kiedy chcemy do serwerów podłączyć więcej dysków niż pozwala nam na to ich obudowa przydatne staje się użycie półki JBOD która pozwala za pomocą połączenia SAS podłączyć dodatkowe np. 24 sloty na dyski 2,5, używając właściwego kontrolera możemy takich obudów podłączyć nawet 8 do jednego serwera. Co daje nam w konfiguracji maksymalnej możliwość zbudowania serwera posiadającego kilkaset dysków z zachowaniem redundancji ścieżek.